https://cagridilokulu.com.tr/kurs/ingilizce-kursu-ankara/
https://jffactory.net/ https://sekillinickyazma.com.tr/

TRADIČNÁ ČÍNSKA MEDICÍNA NA SLOVENSKU

Grafika
Ak pochopíš dokonale časť, celok ľahko zvládneš.

autor neznámy

Nadbytok jin

Ak sú jin a jang v nerovnováhe, vzniká dizharmónia, ktorá je predstupňom choroby a pokiaľ tento stav pretrváva, prechádza do choroby.

Ak je jin v prevahe, vznikajú tzv. "stavy chladu", a to v dvoch podobách:
 • preplnenosť jin sa prejavuje bolesťami brucha, hnačkou, zimomravosťou a studenými končatinami. V tele sa hromadí voda, ktorej dôsledkom sú tažké a opuchnuté končatiny, celulitída, nadváha, únava a skleslosť.
 • relatívny nadbytok jin vzniká následkom oslabenia jangovej čchi, ktorá už viac nedokáže zatepliť vnútorné prostredie organizmu dostatočne zatepliť. Prejavuje sa malátnosťou, únavou, studenými končatinami, bledou tvárou, samovoľným potením.

Nadbytok jang

Ak sú jin a jang v nerovnováhe, vzniká disharmónia, ktorá je predstupňom choroby a ak tento stav pokračuje, prechádza do choroby.

Ak hovoríme o prevahe jang, môže sa jednať o tieto dve varanty:
 • pravá prevaha jang, ktorá sa prejavuje vysokou teplotou, potením sa, suchom v hrdle, rozpálenou tvárou, rýchlym pulzom. Dochádza pri ňom ku poškodzovaniu zložiek jin (tekutín, šťiav, krvi)
 • relatívna prevaha jang, ktorá vzniká následkom vyčerpania tekutín. Pokiaľ je jin - zložiek málo, javí sa jang ako by bol v prevahe. Prejavuje sa dopoludňajšími návalmi teploty, spontánnym potením sa, pálením chodidiel a dlaní a horúčosťou v oblasti hrudníka.

Nedostatok jang

Ak sú jin a jang v nerovnováhe, vzniká disharmónia, ktorá je predstupňom choroby a pokiaľ tento stav pretrváva, prejde do choroby.
Nedostatok jang vzniká dôsledkom oslabenia jangovej čchi, ktorá už viac nedokáže dostatočne zateplovať vnútorné prostredie organizmu a dochádza k "zachladnutiu organizmu".
Prejavuje sa bledou tvárou, únavou, malátnosťou, studenými končatinami, častým močením, pocitom preplnenosti, nafukovaním, nechuťou na studené pokrmy a nápoje.

Nedostatok jin

Ak sú jin a jang v nerovnováhe, vzniká disharmónia, ktorá je predstupňom choroby a pokiaľ tento stav pretrváva, prechádza do choroby.
Nedostatok jin alebo aj "prázdnota jin" vzniká následkom nedostatku jinových tekutín - zjednodušene by sa dalo hovoriť o tzv. vysychaní alebo úbytku telesných šťiav (napríklad po dlhodobej chorobe či silnom krvácaní), keď už jin nedokáže ovládnuť jang a takto dochádza k tzv. "vnútornému teplu". V tejto fáze je jang síve v nedostatku, ale jin je málo a preto se jang javí v nádvláde.
Sprievodnými znakmi sú návaly horúčky, dlhodobo mierne zvýšenej teploty, silného potenia, pocitov pálenia na chodidlách, dlaniach a v oblasti srdca, pocity vnútornej horúčosti, nepokoj a nervozita.

Nedostatok krvi

je v čínskej medicíne pomerne často používaný výraz.
V ľudskom tele je na krv tesne naviazaná čchi, lebo podstatná časť čchi je s krvou priamo zmiešaná a krv čchi nevyhnutne potrebuje na svou existenciu aj obnovovanie.
Nedostatok krvi je teda spôsobená nedostatkom jin i jang.
Sprievodnými javmi je napríklad mrholenie pred očami, bolesti hlavy, stuhnuté alebo brniace končatiny, sklony ku svalovým kŕčom, bledá tvár, psychická nevyrovnanosť, problémy so zaspávaním, citlivosť očí na svetlo.

Orgány cang

Existuje päť orgánov cang

 • pečeň
 • srdce
 • slezina
 • pľuca
 • ladviny
Podobne ako vesmírom hýbe päť elementov, ktoré tvoria počiatočné rozčlenenie pôvodne jednoliatej čchi, tak aj v ľudskom organizme je týchto päť orgánov cang považovaných za päť najdôležitejších orgánov, ktoré riadia chod celého tela. Jin potom prislúchajú pridružené orgány fu, určité časti tela, zmyslové orgány, ale takisto telesné tekutiny, atď.

Orgány fu

Orgány fu sú duté orgány, ktoré sú pridružené k plným orgánom cang.

 • žlčník
 • tenké črevo
 • žalúdok
 • hrubé črevo
 • močový mechúr
 • trojitý žiarič
Ich úlohou je predovšetkým uskladňovať a spracovávať potravu, ktorá nimi prechádza (neustále sa napĺňajú a zase vyprázdňujú).


Eshop
Dovoľujeme si Vám ponúknu niektoré z produktov, ktoré môžete nájsť v našej širokej ponuke. Môžete vyskúšať napríklad:

Produkty

> VIAC
Ak Vás stránky zaujali a chcete získať ešte nejaké doplňujúce informácie alebo sa chcete objednať na konzultáciu, napíšte nám. Váš dotaz v najbližšej dobe zodpovieme.

Ďakujeme za váš záujem.


> VIAC


Aktuality
4.7.2024
Otváracie hodiny
Vážení zákazníci ! Upozorňujeme, že naša predajňa na Stromovej 13 v Bratislave bude dňa 4.7.2024...

4.12.2023
Otváracie hodiny počas vian.sviatkov
Vážení zákazníci ! Upozorňujeme Vás na zmenu otváracích hodín počas vianočných sviatkov: piatok...

9.10.2023
Otváracie hodiny
Vážení zákazníci ! Upozorňujeme, že v pondelok 9.10.2023 bude naša predajňa na Stromovej ulici v...

11.8.2023
Otváracie hodiny
Vážení klienti ! Upozorňujeme, že v piatok 11.8.2023 bude z technických príčin otvorené do 15.00 hod....

Archiv aktualit