https://cagridilokulu.com.tr/kurs/ingilizce-kursu-ankara/
https://jffactory.net/ https://sekillinickyazma.com.tr/

TRADIČNÁ ČÍNSKA MEDICÍNA NA SLOVENSKU

Grafika
Ak pochopíš dokonale časť, celok ľahko zvládneš.

autor neznámy

Esencia ťing

Esencia ťing je jedným z najdôležitejších pojmov čínskej medicíny. V najširšom zmysle slova je základnou substanciou, z ktorej je vesmír stvorený. Je to v podstate najmasívnejšie zhmotnenie prvopočiatočnej kozmickej čchi, ktorá sa začala formovať do vecí a javov.
Z hľadiska ľudského tela sa považuje za základnú substanciu, za koreň tela. Spojením esencie muža a ženy sa začína formovať nové telo. Ako čchi, tak aj esenciu ťing môžeme rozdeliť do dvoch skupín podľa pôvodu

 • prenatálna esencia ťing - je základnou substanciou, z ktorej sa vytvorí zárodok nového organizmu
 • postnatálna esencia ťing - sa začína vytvárať až po narodení, je teda obnoviteľná a vzniká z potravy.

Prenatálna a postnatálna esencia sú závislé jedna na druhej. Pokiaľ je prenatálna esencia dostatočne silná (záleží to na otcovi a matke, resp. na ich esenciách), bude oveľa jednoduchšie doplniť aj postnatálnu esenciu. Ak je však oslabená už prenatálna esencia, záleží veľmi na kvalite životného štýlu, aby dokázal udržať organizmus v rovnováhe.

I-ťing

Kniha premien je synonymom pre I-Ťing.Ide o dielo, ktoré obsahuje najstaršie korene učenia o jin a jang. Na túto vešteckú knihu sa kedysi cisári a kňazi obracali pri svojich dôležitých rozhodnutiach. I-Ťing vznikla z prapôvodného zvyku hodiť do ohňa ramenné kosti obetných zvierat. Kosti v ohni popraskali a línie, ktoré vznikli boli dôležitým vodítkom na výklad osudu.
64 možných variácií, hexagramy, zdôrazňovali premenu jin a jang, od aktívneho k pasívnemu, a zároveň zahŕňali časový faktor situácie.

Jang

Jang predstavuje mužský, aktívny princíp vesmíru (predstavuje všetko, čo sa hýbe, expanduje, je rýchle, odstredivé, agresívne, vyžadujúce, negatívne).
Čo sa týka telesnej úrovne predstavuje jang čchi a teplo, teda to, vďaka čomu sa organizmus udržuje pri živote. Patria sem aj všetky pocity, myšlienky, celé duševno, proste všetko neviditeľné, čo patrí k živému bytiu.

Jin

Jin je ženským, pasívnym princípom sveta (predstavuje všetko štruktúrované, pomalé, pokojné, dostredivé, konzervatívne, pozitívne).
Na telesnej úrovni predstavuje jin všetko hmotné a viditeľné, teda telesné tekutiny, krv, kosti, svaly, tkanivá, mozgovú hmotu atď.

Kniha promien

Kniha premien je synonymom pre I-Ťing.Ide o dielo, ktoré obsahuje najstaršie korene učenia o jin a jang. Na túto vešteckú knihu sa kedysi cisári a kňazi obracali pri svojich dôležitých rozhodnutiach. I-Ťing vznikla z prapôvodného zvyku hodiť do ohňa ramenné kosti obetných zvierat. Kosti v ohni popraskali a línie, ktoré vznikli boli dôležitým vodítkom na výklad osudu.
64 možných variácií, hexagramy, zdôrazňovali premenu jin a jang, od aktívneho k pasívnemu, a zároveň zahŕňali časový faktor situácie.

Krv

Krv je životadarná tekutina, ktorá neustále koluje v našich cievach.


Čínska medicína považuje tvorbu krvi za výslednicu dvoch základných procesov:

 • transformáciu esencie z potravy - Skonzumujeme potravu, ktorá sa trávi v oblasti stredného žiariča (žalúdok a slezina. To takzvané. "nečisté" odchádza do pečene a tzv. "čisté" je sa prepravuje hore do pľúc, tam se táto čistá esencia zmieša so čchi pľúc (= to, čo vdýchneme), ďalej postupuje do srdca a tam se táto esencia premieša s krvou. Preto aj kvalita našej krvi súvisí s naším jedálničkom.
 • transformácia prvotnej esencie - je vrodená a uložená v ladvinách, prirodzene sa však tu nemieša s krvou. Podľa čínskej medicíny súvisí tvorba krve priamo s transformáciou prvotnej esencie s pečeňou, ale takisto s kostnou dreňou (táto esencia je základnou stavebnou látkou tvorby kostnej drene a krvi)

Základná funkcia krvi je:
 • vyživovanie a zavlažovanie organizmu - krv neustále koluje vo svojom riečisku, dodáva živiny celému organizmu (orgánom, svalom, pokožke, kostiam atď.), súčasne obsahuje tekuté zložky, zavlažuje organizmus.
 • predstavuje hmotný substrát, na ktorý sa viaže psychika človeka - podľa čínskej medicíny sa čchi úzko viaže na krv, z čoho je zrejmé aj prepojenie psychiky s krvou, a preto aj príčiny mnohých psychických porúch hľadá čínska medicína v chorobách krvi, například stavy "prázdnoty krvi" či "horúčosť krvi".

Meridiány

Meridiány sú dráhy a cesty, ktorými prúdi našim telom čchi a krv.

K hlavným meridiánom patrí
 • dvanásť riadnych meridiánov - každá z týchto dráh zodpovedá určitému orgánu
 • osem zvláštnych meridiánov - sú doplnkom dvanástich riadnych meridiánov a slúžia ako rezervoár čchi, krvi a esencií, ktoré sú v prípade potreby rozvádzané týmito kanálmi

Metódy vyšetrovania

Pokiaľ chceme zistiť zdravotný stav organizmu a zároveň aj, čo sa vo vnútri deje, je nutné pozorovať vonkajšie projevy, lebo čo sa odohráva vnútri, sa vždy nejakým spôsobom odráža na povrchu organizmu. A práve na získanie podrobných informácií o zdravotnom stave organizmu slúžia tzv. štyri vyšetrenia

 • zrakom
 • sluchom
 • pýtaním sa
 • pulzom
aj keď sa hlavná pozornosť venuje skúmaniu vzhľadu jazyka a charakteru pulzu, nikdy by sa nemali vynechávať ani ostatné spôsoby vyšetrenia, lebo len kompletné vyšetrenie umožní získať všetky potrebné informácie o príčine choroby a následne aj o spôsobe liečby.

Moxovanie

Moxovanie (používa sa tiež výraz požehovanie) je jednou z liečebných metód tradičnej čínskej medicíny. Moxa je tzv. fajka z paliny. Koniec moxy sa zapáli a tepelným účinkom se pôsobí buď na jednotlivé akupunktúrne body alebo zahrieva určitú plochu či dráhu meridiánu. Na akupunktúrne body sa aplikuje teplo, ktoré preniká kožou a aktivuje meridián.


Eshop
Dovoľujeme si Vám ponúknu niektoré z produktov, ktoré môžete nájsť v našej širokej ponuke. Môžete vyskúšať napríklad:

Produkty

> VIAC
Ak Vás stránky zaujali a chcete získať ešte nejaké doplňujúce informácie alebo sa chcete objednať na konzultáciu, napíšte nám. Váš dotaz v najbližšej dobe zodpovieme.

Ďakujeme za váš záujem.


> VIAC


Aktuality
4.7.2024
Otváracie hodiny
Vážení zákazníci ! Upozorňujeme, že naša predajňa na Stromovej 13 v Bratislave bude dňa 4.7.2024...

4.12.2023
Otváracie hodiny počas vian.sviatkov
Vážení zákazníci ! Upozorňujeme Vás na zmenu otváracích hodín počas vianočných sviatkov: piatok...

9.10.2023
Otváracie hodiny
Vážení zákazníci ! Upozorňujeme, že v pondelok 9.10.2023 bude naša predajňa na Stromovej ulici v...

11.8.2023
Otváracie hodiny
Vážení klienti ! Upozorňujeme, že v piatok 11.8.2023 bude z technických príčin otvorené do 15.00 hod....

Archiv aktualit